Knosos / Foto: M.P

Minotaur i ostali mitovi sa Knososa

Autor: Nina Stanojev

Tokom posete ostrvu Krit u Grčkoj jula ove godine, obišli smo i Knosos, jednu od najstarijih i najpoznatijih turističkih arheoloških atrakcija.

Knosos je drevno mesto koje je prema legendi bilo dom kralja iz grčke mitologije Minosa i njegovog sina polu-čoveka polu-bika Minotaura.

Istraživanje ovog mesta počeo je grčki arhitekta Minos Kalokairinos 1878. godine, a početkom 20. veka britanski naučnik Artur Evans proveo je 35 godina na Kritu i uložio novac u iskopavanja i rekonstrukciju delova palate.

Smatra se da je Knosos nastao 2.000 godine pre nove ere, a prva palata izgrađena oko 1900. godine pre nove ere. Istoričari kažu da su ovi delovi Grčke naseljeni još 7.000 godina pre nove ere.

Knosos / Foto: M.P

Pod Minosovom vlašću, Knosos je cvetao kroz pomorsku trgovinu, kao i kopnenu trgovinu sa drugim velikim gradovima Krita, Kato Sakro (Festos) i Malijom. Knosos je rušen i ponovo izgrađen najmanje dva puta, piše World History. Prva palata identifikovana u moderno doba sagrađena je oko 1900. pre nove ere na ruševinama mnogo starijeg naselja. Na osnovu iskopavanja na lokalitetu, čini se da je prva palata bila masivne veličine sa veoma debelim zidovima. Drevna grnčarija pronađena širom Krita, na različitim lokacijama, ukazuje na to da ostrvo u to vreme nije bilo ujedinjeno pod centralnom kulturom i da su zidovi palate najverovatnije bili izgrađeni u skladu sa svojom veličinom i debljinom u odbrambene svrhe. Kako pisanje ovog perioda, takozvani ‘kritski hijeroglifi’, nije dešifrovano, o ovom vremenu se ne zna ništa osim onoga što se može razaznati kroz arheološke dokaze.

Knosos / Foto: M.P

Jedno od mesta koje svi žele da vide, pa se čeka i po pola sata na 45 stepeni Celzijusovih, je i kraljevska stolica, čija se replika nalazi u sudu u Hagu, i koriste je sudije.

Posetioci Knososa mogu videti velike ćupove po imenu pitosi koji su bili korišćeni za skladištenje ulja, vode, šećera i mleka, riznice, skladišta, kao i razni crteži koji su prikazivali tadašnji život, pogotovo ističući razlike između žena i muškaraca. U to vreme žene su bile smatrane boginjama, i ljudi su im se klanjali jer su verovali da sveta ne bi bilo da nije njih, i štedeli su ih smatrajući da samo muškarci treba da rade poslove, pogotovo napolju (što objašnjava tamniji ten), i samim tim je nastao mit o Majci Boginji koja je bila simbol plodnosti i prirode i kojoj su darivali hranu, piće, proizvode od keramike i izvodili su obrede koji su uključivali plesove i muziku.

Knosos / Foto: M.P

Pored ovog mita, na Knososu je nastao još jedan veoma bitan mit koji će se kasnije prenositi s generacije na generaciju, a to je mit o Minotauru, stvorenjem sa glavom bika i telom čoveka. Prema mitu, on je bio kazna svom ocu, kralju Minosu, koji nije želeo da žrtvuje bogovima prelepog bika kojeg mu je Posejdon darovao, te ga je ovaj bog kaznio tako što je učinio da se njegova žena Pasifaja zaljubi u tog bika i rodi dete. Minotaur je bio zatvoren u ogromnom lavirintu zbog svoje ružnoće i hranio se ljudima dok ga nije porazio mladić po imenu Tezej.

Knosos / Foto: M.P

Sve u svemu, poseta Knososu je definitivno vredela, jer ovaj arheološki lokalitet nije impresivan samo zbog očuvanosti i veličine, već i zbog činjenice da se kroz mnogo stvari mogu spoznati život i kultura Minojaca kroz vekove.

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.


*